JB CCLE-A2L-60 KOBRA Refrigerant Hose Set with A2L Fitting, 1/4" x 1/4"
SKU:
CCLE-A2L-60
A2L Compatible?:
Yes
Description
A2L reverse thread fitting on yellow hose tank side only
Key Features & Benefits
  • A2L fitting on tank end of yellow hose
  • 800 psi working; 4000 psi burst
  • Gasket seal, high pressure charging hose
  • Blow-out resistant gasket locks into the cup of the fitting
  • Kevlar lined
Specs
Pressure 800 psi working, 4000 psi burst
Hose Type 60" RYB